Obchody na Slovensku zrejme čaká veľká zmena: Ako sa na ňu pripraviť už teraz?

Zelenina v obchode.

Pri nakupovaní zeleniny či pečiva sa chystá výrazná zmena. Zdroj: Getty Images

#Na Slovensku sa podľa odhadov minie v najväčších reťazcoch ročne viac než 500 miliónov mikroténových vrecúšok. To sa však už čoskoro môže zmeniť. Prezradíme ti, čo sa chystá.

Rozklad vrecka trvá aj 100 rokov

Po mikroténových vreckách či rukaviciach bežne siahneme, keď kupujeme pečivo, ovocie či zeleninu. V obchodoch sú zadarmo, a tak sa možno ani nezamýšľame, aký negatívny dosah má ich používanie. Pritom ide o tony plastov.

Plastový odpad často končí v riekach, jazerách, priehradách či voľne pohodený v prírode. Rozklad jedného mikroténového vrecka pritom trvá približne 100 rokov. Takže aj ty asi chápeš, že tento problém musíme riešiť. 

Stopka príde možno už čoskoro

Európska únia a rezort životného prostredia na Slovensku plánujú mikroténovým vreckám vyhlásiť stopku. „Cieľom je znížiť jednorazové plasty, ktoré využívame iba pár minút a vyhodíme,“ povedal podpredseda Európskeho parlamentu Martin Hojsík. Europarlament by o tomto návrhu mohol hlasovať už teraz na jar.

Zákaz používania na Slovensku by mohla iniciovať aj vláda. „V tejto súvislosti pripravuje zmenu legislatívy, ktorou sa zakáže predaj mikroténových vreciek a nahradia sa plne kompostovateľnými vreckami,“ uviedlo v stanovisku pre RTVS ministerstvo životného prostredia.

Príkladom tohto kroku je Nový Zéland. Vlani v lete ako prvý štát na svete zakázal tenké plastové vrecúška na ovocie a zeleninu. Výnimky na používanie by mali platiť len pre produkty, pri ktorých to je z hygienických dôvodov nevyhnutné. Ide napríklad o mäso či mliečne výrobky.

Lidl prekvapil zákazníkov v Bratislave

Obchodný reťazec Lidl sa rozhodol prekvapiť svojich zákazníkov v jednej zo svojich bratislavských predajní netradičným rozhodnutím. Na jeden deň úplne odstránil mikroténové vrecká. Namiesto nich rozdával nakupujúcim zadarmo viacnásobne použiteľné vrecká.

„Po mikroténových vreckách by sme mali siahnuť až po zvážení všetkých možností. Najlepšou alternatívou je žiaden obal. Ak to bez neho nejde, siahnime po opakovane použiteľnom vrecúšku. Majme ho poruke pri každom nákupe,“ povedala Denisa Rášová, predsedníčka platformy cirkulárnej ekonomiky Circular Slovakia.

Najlepším výsledkom je pokles spotreby

Lidl spustil už na jeseň 2020 projekt Nenechajme to plávať. Cieľom je vzdelávať a motivovať zákazníkov k udržateľnejšiemu nakupovaniu. Ak mikroténové vrecko naozaj potrebuješ, môžeš si ho dobrovoľne kúpiť za jeden cent – diskont sumu zdvojnásobí a venuje na čistenie slovenskej prírody.

„Najlepším výsledkom projektu je pokles spotreby jednorazových vreciek,“ povedal Tomáš Bezák, vedúci úseku komunikácie v slovenskom Lidli, a dodal: „Nikdy sme zdarma nerozdávali jednorazové igelitky a dlhodobo sa snažíme odučiť zákazníkov používať aj jednorazové mikroténové vrecká. Upravujeme aj obaly našich produktov, aby boli čo najudržateľnejšie.“

Zníž spotrebu plastov aj ty! Používaj mikroténové vrecká viackrát alebo stav na trvácne látkové vrecúška. Inšpiruj aj ostatných, aby ich mali počas nákupov vždy so sebou. 

Upratovanie Slovenska bude pokračovať

Lidl navyše získal nového partnera – občianske združenie Upracme Slovensko, ktoré už spoločne s diskontom organizuje upratovania naprieč celou krajinou. Viac ako 45-tisíc dobrovoľníkov pomohlo vyzbierať vyše 615 ton odpadu.

„Okrem klasických upratovaní sa budeme zameriavať aj na upratovania v okolí vodných tokov. Môžeme tak pomôcť k čistote riek, jazier a nádrží. Čisté vody u nás pritom tečú do ďalších krajín a až do morí a oceánov, takže zodvihnutie odpadu u nás pocítia aj ľudia a živočíchy v iných častiach sveta,“ povedala Veronika Repiská, predstaviteľka OZ Upracme Slovensko.

Viac o krokoch Lidla v boji za čistejšie Slovensko

Lidl.
Lidl pracuje dlhodobo na znížení používania plastových obalov. Zdroj: Lidl

Advertoriál pripravený v spolupráci so spoločnosťou Lidl.

Zdroj: Hashtag.sk/Advertoriál
Odporúčame